دوشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۸ | Monday 26 August 2019
بروز رسانی شده: دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۴
کد خبر: 277
تعداد نظرات: ۰

حجت الاسلام محسنی‌اژه‌ای گفت: قوه قضاییه، اخیراً یکی از افرادی که فساد بانکی داشت، دستگیر کرد و طبق گزارش بانک مرکزی، این فرد با ۱۴ بانک مرتبط بوده و تسهیلات گرفته و بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال بدهی دارد که حدود ۱۶ هزار میلیارد آن بدهی معوق است.

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۴

سخنگوی قوه قضائیه: اخیراً یکی از افرادی که فساد بانکی داشت، دستگیر شد / این فرد با ۱۴ بانک مرتبط بوده و بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال بدهی دارد / دری اصفهانی به ۵سال حبس محکوم شده / مداحان بازداشتی با قرار آزاد هستند، کیفرخواست هنوز صادر نشده / اگر دادگاه بقایی علنی باشد، احمدی نژاد می تواند بیاید

حجت الاسلام محسنی‌اژه‌ای گفت: قوه قضاییه، اخیراً یکی از افرادی که فساد بانکی داشت، دستگیر کرد و طبق گزارش بانک مرکزی، این فرد با ۱۴ بانک مرتبط بوده و تسهیلات گرفته و بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال بدهی دارد که حدود ۱۶ هزار میلیارد آن بدهی معوق است.

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در یکصدونوزدهمین نشست خبری خود با تشکر از حضور پر شور مردم در تشییع پیکر شهید حججی اظهار کرد: بر اساس آنچه که مسولان برپایی این مراسم گفته اند، چنین مراسمی از ابتدای انقلاب تاکنون، بی‌نظیر یا کم‌نظیر بوده است.

وی ادامه داد: قوه‌قضاییه به طور جد مصمم است با هرگونه فسادی اعم از اقتصادی، امنیتی، نفوذ بیگانه بدون هیچ ملاحظه و خط قرمزی مبارزه و از حقوق مردم دفاع کند. در ماه‌های گذشته با اینکه برخی دستگاه‌های اجرایی وظیفه خود را به خوبی انجام ندادند و وظیفه‌شان بر روی دوش قوه قضاییه افتاده، برای دفاع از حقوق مردم و مقابله با مفسدین و مجرمین وارد شدیم. یکی از اینها، زمین‌خواری است. در ۲۳ استان کشور در طول ۶ ماه سال ۹۶، ۲۰ هزار و ۳۴۱ هکتار، زمین هایی که در طول سال ها تصرف شده بود، رفع تصرف شد و بیش از ۴۷ هکتار نیز قلع و قمع ساخت و سازهای غیر مجاز داشتیم.

سخنگوی قوه‌قضاییه گفت: بانک ها به وظیفه خود در اعطای تسهیلات و اعتبارسنجی عمل نمی‌کنند و بخشی از منابع بانک‌ها در اختیار عده معدود و محدود قرار می‌گیرد و پول هم در جای خود صرف نمی‌شود و پول هم بر نمی گردد. معتقدیم در اینجا یک کوتاهی جدی از ناحیه بانک ها وجود دارد. قوه قضاییه در این راستا، اخیراً یکی از افرادی که فساد بانکی داشت، دستگیر کرد و طبق گزارش بانک مرکزی، این فرد با ۱۴ بانک مرتبط بوده و تسهیلات گرفته و بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال بدهی دارد که حدود ۱۶ هزار میلیارد آن بدهی معوق است.

وی ادامه داد: کسی که این مقدار بدهی دارد، قطعاً قدرت، رانت و نفوذ دارد که از ۱۴ بانک تسهیلات گرفته است. تسهیلات معوق داشته و جالب اینکه باز هم تسهیلات گرفته است. متاسفانه در این موارد، تا زمانی که قوه قضاییه وارد نشود، خود بانک ها اقدام جدی نمی کنند.

بررسی موضوع «فرشتگان» و «کاسپین» در ۳ جلسه با حضور آملی لاریجانی

وی همچنین درباره تعاونی‌های اعتبار نیز گفت‌: برخی از این‌ها مجوز گرفته‌اند و برخی بدون مجوز کارشان را شروع کرده‌اند و از جاهای خلاف صرف کرده‌اند و متاسفانه دستگاه‌های متولی اقدام جدی نکرده‌اند. قوه قضائیه ناچار است با همه زحمتی که دارد تا جایی مقدور است اجازه ندهد پول مردم هدر برود. البته قوه قضائیه منبعی ندارد که خودش پول به مردم بدهد ما ناگزیر هستیم با مجرم برخورد کنیم و البته تلاش می‌کنیم اگر مجرمی پولی از مردم برده تا جایی که ممکن است پول‌های او ردیابی شود و به مردم برگردد؛ ولی گاهی پول از بین رفته یا مخفی شده یا در جایی صرف شده است با این حال قوه قضائیه این کسری را متحمل شده است.

محسنی اژه ای گفت: در مورد تعاونی فرشتگان و کاسپین و برخی از این پرونده‌ها در طول ماه‌های اخیر سه بار رییس قوه جلسه تشکیل داده و با نایب رئیس مجلس و رییس کمیسیون اقتصادی و رییس بانک مرکزی و مسئول نظارت بانک مرکزی جلسه‌ای گذاشتند که بررسی شود چه اقداماتی صورت گیرد که حقوق کردم ضایع نشود.

به هیچ وجه قوه قضاییه در برخورد با مفاسد بحث سیاسی ندارد

وی با تاکید بر اینکه مصمم به برخورد با فساد هستیم، خط قرمزی نمی‌شناسیم و از حق مردم دفاع می‌کنیم، گفت: طبیعی است در این مبارزه فراگیر مشکلاتی پیش می‌آید که آنها را به جان می‌خریم. از شماتت دشمنان ترس نداریم به هیچ وجه قوه قضاییه در برخورد با مفاسد بحث سیاسی ندارد ممکن فرد وابسته به جناحی دستگیر شود و رقبایش بهره‌برداری کنند که این به قوه‌قضاییه ربطی ندارد. توصیه می‌کنیم دیگران هم استفاده سیاسی نکنند.

اژه‌ای گفت: در گذشته موردی از چک برگشتی گفتم که مشکلات بسیاری به وجود آورده و هزینه‌های زیادی را برای قوه‌قضاییه و افراد بوجود می‌آورد. موردی بود که در طول ۴ماه بیش از ۲۸۰۰ برگ چک تحویل آقایی شده بود که این آقا در مدت کوتاهی از بانک‌های مختلف ۶۴۰ فقره چک برگشتی داشت آیا نباید در این موارد بانک مطلع شوند و دیگر چک صادر نکند. از ۲۸۰۰ چک تعداد زیادی برگشت خورده بود.

وی افزود: در موردی دیگر شخصی بالای ۴۰۰ مورد چک برگشتی دارد حتی در مورد قبل که ۶۴۰ فقره چک بود اگر پرونده تشکیل شده باشد یعنی حدود ۶۴۰ نفر درگیر شدند و چه مشکلاتی پیش می‌آید. خواهش ما این است بانک مرکزی و بانک‌ها توجه بیشتری در این موارد داشته باشند. کنند

اژه‌ای گفت: افرادی جاعلی هستند که جعل عنوان می‌کنند، از مردم اخاذی می‌کنند و می‌گویند که‌ در شهرداری یا هر دستگاه دیگری کار شما را ردیف می‌کنیم و از مردم پول می‌گیرند و در انتها هم نمی‌توانند کاری کنند و به همین خاطر افراد برای پرداخت رشوه تحت تعقیب قرار می‌گیرند و مشکل ساز می‌شوند.

سخنگوی قوه قضایی یادآور شد: یک فرد نامه‌ای جعل کرده به نام سید ابراهیم رئیسی معاون اول قوه‌قضاییه زمانی که ایشان معاون اول نبودند و چنین مهر امضایی اصلا وجود ندارد متن نامه کاملا مشخص است جعلی است. در بالای سربرگ آرم قوه‌قضاییه خطاب به پلیس نوشته شده است. یک نامه دیگر هم با نام رئیسی جعل شده و نامه دیگر به نام رئیس قوه قضائیه جعل شده که این نامه تحت عنوان محرمانه است.

وی ادامه داد: هرکسی حتی با اطلاعات کم می‌داند رئیس قوه‌قضاییه این چنین نامه به دیوان محاسبات نمی‌نویسد. نامه‌ای تحت عنوان رئیس دیوان عدالت اداری جعل شده است که بسیار ناشیانه جعل شده و از این نامه قصد سوء استفاده برای خود یا دیگری داشتند که این کارهایی که خواستند مربوط به این افراد نمی‌شود در این زمینه برخی دستگیر شدند.

دستگیری جاعلان در تهران و کرمان

اژه‌ای گفت: در همین رابطه افرادی در کرمان و تهران دستگیر شدند و بعضی دیگر شناخته و دستگیر نشده‌اند این افراد احتمالا مربوط به یک جریان باشند این اوراق جعلی مربوط به آن فرد که اخیرا در کرمان دستگیر شده نیست.

وی با اشاره به اینکه یک زمانی خبرنگاری گفته که فلان مقدار پول بدهید وگرنه خبر علیه شما می‌زنم که در انتها هم خبر را کار کرده است، گفت: در مورد خبرها و دروغ‌هایی که به مسئولان قوه‌قضاییه نسبت می‌دهند می‌گویم آنچه در شبکه‌های ضد انقلاب می‌گویند کذب محض است. با اینکه این افراد به موساد امثالهم وصل هستند و از آنها در جعل کمک می‌گیرند باز هم ناشی هستند ثانیا این کارها مسبوق به سابقه است اوایل انقلاب بدتر از این حرف‌ها را علیه شهید بهشتی می‌زدند برخی شب نامه‌ها و نشریه‌ها آن زمان نسبت به شهید بهشتی حرف می‌زنند کسانی حرف می‌زدند که در دامن آمریکا و انگلیس بودند افرادی در زمان جنگ با صدام همکاری می‌کردند و بعد مسائلی علیه شخصی مانند بهشتی می‌گفتند. بعدها می‌گویم یک جریان چگونه علیه بهشتی و قدوسی در روزنامه جمهوری اسلامی مطلب می‌نوشتند که منوچهر مسعودی به اعدام محکوم شد.

معلوم است تیغ قوه قضائیه موثر بوده است

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه به نظر من این جمله امروز خیلی صادق است که می‌گوید خدا را شکر که دشمنان ما را از احمق‌ها قرار داده است، گفت: وقتی می‌خواهند دروغی بسازند و مطلبی جعل کنند هم بلد نیستند و با اینکه از سیا و موساد کمک می‌گیرند بلد نیستند دروغ بگویند.

وی گفت: معلوم است تیغ قوه قضائیه موثر بوده و تیغ عدالت بر گردن مفسدان امنیتی و مالی خوب فرود آمده و معلوم است ضربه کاری و به موقع بوده است. بنابراین تصور می‌کنند با این جوسازی‌ها و فشارها قوه کوتاه می‌آید. در تیر ماه در نماز جمعه بود که من گفتم تجربه من می‌گوید فشار علیه نهادهای انقلابی و قوه قضاییه زیاد خواهد شد. علت هم روشن است؛ چون قوه و نهادهای انقلابی در برابر ضدانقلاب ایستاده‌اند و طبیعی است از این ترفندها استفاده کنند.

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه قوه قضائیه از این فضاسازی‌ها مطلقا کوتاه نمی‌آید و اگر مصمم‌تر نشود یقینا در کار خود سست نخواهد شد و دست هر مجرمی را بر اساس قوانین شرع کوتاه خواهیم کرد.

فردی قبلا در یکی از این سفارت‌خانه‌های اروپایی دستگیر شد

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که شنیده شده یکی از مسئولان در یکی از سفارت‌خانه‌های اروپایی دستگیر شده است، گفت: اخیرا نشنیده‌ام. فردی قبلا در یکی از این سفارت‌خانه‌های اروپایی بود و دستگیر شد و حکم هم صادر شده و حکم هم قطعی شده که حبس و شلاق و جزای نقدی است. ولی اخیرا چیزی نشنیده‌ام.

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت پرونده فریدون و اینکه آیا در این پرونده کسی دستگیر شده یا خیر گفت: این پرونده هنور کیفرخواست نخورده و دادگاه نرفته ولی کسی که دستگیر شده بود با کماکان دستگیر است.

اژه‌ای درباره اعمال محدودیت‌های جدید علیه خاتمی و تایید خبر از سوی وکیل آقای خاتمی و اینکه دادستان ویژه روحانیت گفته تصمیم در شورای عالی بوده است، گفت: داستان تکذیب نکرد گفت طبق روال گذشته بر اساس گفته دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نه خود شورای عالی امنیت ملی، به همان طریق سابق است و همان محدودیت‌ها هنوز هست و طبیعتا اگر بخواهند تعدی کنند، مقابله می‌شود.

وی افزود: بر اساس روال گذشته هر چند وقت یک بار نامه‌ای به ضابطان داده می‌شد الان هم داده شده مثل سابق که هر چند وقت یک بار دستورها تکرار می‌شد.

معاون اول قوه قضاییه درباره پرونده نمازی‌ها گفت‌: حکم صادر شد و قطعی شد یعنی حکم حبس در دادگاه بدوی مورد اعتراض قرار گرفته اما در حال تحمل کیفرخواست هستند.

در پرونده ثامن از لحاظ مالی بیش از ۹۹ درصد کار جلو رفته است

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری در خصوص گفته یکی از نمایندگان درباره برخورد قوه با موسسات مالی که دچار اطاله دادرسی شده است، گفت: مطلقا قوه قضائیه پولی بلوکه نکرده چنان چه این‌ها بخواهند از پول‌هایشان مثل سابق استفاده کنند، یعنی عدد خاصی بدهند و به شکات دیگر چیزی نرسد، دادستان ورود می‌کند. یعنی باید بالنسبه عمل کنند.

وی گفت: درباره ثامن الحجج یک میلیون سپرده‌گذار داشت و قوه قضاییه کار فوق العاده‌ای در جهت حمایت از حق مردم کرد. ۹۹ درصد از کسانی که سپرده‌گذاری کرده بودند به حقوق شان نزدیک به صد درد صد رسیدند در عین حال که قوه این مقدار وظیفه ندارد که هر جور شده پول مردم استیفا شود. مع ذالک افرادی هستند که باید به اتهام‌شان تنها رسیدگی شود این موضوع نه تنها اطاله نیست بلکه حجم کار به گونه‌ای است که اگر این نماینده مجلس ببیند برای تعاونی فرشتگان و غیره وجود دارد و مقدار وقتی که قوه گذاشته را ببیند قطعا نظر آنها عوض می‌شود.

اژه‌ای تاکید کرد: در پرونده ثامن از لحاظ مالی بیش از ۹۹ درصد کار جلو رفته ولی بخش تسویه نهایی و کیفری مانده و این شرکت چون حساب‌هایش مشخص نیست و بانک مرکزی و مسئولان ذیربط یا به عمد یا غیرعمد اهتمام جدی ندارند این پرونده به این صورت پیش رفته است.

وی در پاسخ به این سوال که قوه برای پیش گیری از جرم چه کرده است؟ گفت: قوه قضائیه در معاونت مربوط زمینه جرم و فساد را بررسی و شناسایی کرده و با خود دستگاه جلسه گذاشته و جهت رفع آن تلاش می‌کند و برای آموزش مردم دستگاه‌ها تلاش کردند از طریق صدا و سیما و رسانه هشدارهایی داده شد. البته باید کار تشکیلاتی بیشتری با رسانه‌ها شود تا فرهنگ عمومی مردم بیشتر شود بخشی از کوتاهی از جانب ماست و معاونت پیشگیری به ریاست الفت مشغول کار است همه باید پای کار باشند تا به نقطه مطلوب برسیم.

سوال آخرین وصیت صندوق فرهنگیان چیست

ممنون اشخاصی که در مان اتهام باشند فرار کنند اقدامات تأمینی مناسبی گرفته شده است بعید است فرار کنند تا هفته گذشته گزارشی از مجلس نرسیده است این پرونده هنوز به دادگاه نرفته است در بخشی از پرونده نیاز به کارشناسی است که باعث کندی کتار است

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که نقدهایی به تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری است و نتیجه چه شد، گفت: این ماده به این ترتیب که قانون است نبوده. این مصوبه مجلس است ما گفتیم این کار دشواری است برای اینکه به تایید رییس قوه برسد ممکن است کمبود وکیل باشد در برخی جاها یا رانت قوت بگیرد. بعضی جاها شاید مجبور باشند از شهری به شهر دیگر بروند و هزینه مشکل باشد. طبق قانون گفته شده به وکیلی در تحقیقات اولیه اجازه ورود بدهید که مورد قبول باشد ما افرادی را معرفی کردیم البته همه استان‌ها لیست کاملی ندارد یکی از مواردی که ما سعی داریم اصلاحی صورت بگیرد همین است. براساس قانون هر سال یک بار می‌شود به مجلس درخواست داد تا موادی از قانون که مشکلات خاصی دارد، اصلاح شود

سخنگوی دستگاه قضا درباره پیگیری پرونده قاچاق کالا گفت: با توجه به اهتمام همه مسئولان در راس همه رهبری که تاکید داشتند با قاچاق کالا مبارزه شود در سال‌های گذشته نیروی انتظامی و دستگاه قضایی مشغول هستند. من عدد مشخص ندارم اما آمار آن موجود است.

وی در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت دادگاه حمید بقایی که علنی است یا غیر علتی و درخواست احمدی‌نژاد مبنی بر حضور در دادگاه گفت: علنی بودن یا نبودن بر اساس قانون به درخواست قاضی صورت می‌گیرد اگر دادگاه علنی باشد آقای احمدی‌نژاد می‌تواند شرکت کند اگر نه نمی‌توانند.

اژه‌ی در پاسخ به این سوال که علیه شبکه اجتماعی تلگرام اعلام جرم شده و با توجه به اینکه تلگرام یک شبکه است و خارج از مرزهای سرزمینی ماست چطور می‌شود علیه یک ابزار اعلام جرم کرد، گفت : اگر ابراز مسئول داشته باشد، چرا نشود علیه آن اعلام جرم کرد اگر توسط این ابزار بارها اعلام جرم شود باید علیه مسئول آن اعلام جرم کرد. اگر صاحب ماشین در ساخت فنی ماشین اشکال فنی داشته باشد که باعث شود این ترمز مثلا منجر به تصادف شود اول تذکر داده می‌شود که نقض فنی وجود دارد و منجر به حادثه می‌شود اگر ماشینی از لحاظ فنی ایراد داشته باشد می‌شود علیه سازندگان وسایل نقلیه‌ای که مسائل فنی را رعایت نمی‌کنند، اعلام جرم کرد.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری درباره جزئیات پرونده عضو تیم مذاکرات هسته ای گفت: آقای عبدالرسول دری اصفهانی فرزند حسین، دو تابعیتی بود. از جمله کسانی بود که متهم به جاسوسی و ارائه اطلاعات به بیگانگان بود و با دو سرویس جاسوسی مرتبط بود که دادگاه رسیدگی و او را به ۵ سال حبس قطعی محکوم کرد. به دادگاه بدوی اعتراض شد و دادگاه تجدیدنظر تایید کرد و حکم قطعی شد که ایشان باید حکم ۵ سال را تحمل کند.

وی ادامه داد: یک پرونده فساد مالی هم دارد که قرار ثیقه صادر شده اما هنوز کیفرخواست صادر نشده است.


برچسب ها:
جدیدترین خبرها
بالا