پنج شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ | Thursday 24 January 2019
بروز رسانی شده: یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۶
کد خبر: 55075
تعداد نظرات: ۰
جهان بینی اسلام و تاثیر آن بر روابط ایران و آمریکا

ملت بزرگ ایران جهان بینی و ایدئولوژی خود را از اسلام گرفته اند. لذا بر همین مبنا، خواستار استقلال، آزادی و امنیت ملی کشور خود و کشورهای دیگر می باشند. و این تضاد ارزشی با استراتژی اصلی آمریکا در منطقه و جهان دارد و باعث چالش اساسی بین آمریکا و ایران شده است

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۶

سید هادی حسینی؛ ایدئولوژی اسلامی مردم ایران تنها عامل تقابل و رویارویی ایالات متحده آمریکا، قبل و بعد از انقلاب اسلامی با کشور عزیزمان می باشد.

با نگاهی به سیر تاریخی روابط ایران و آمریکا از آغاز تا انقلاب بهمن ۵۷، و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا الان، اقدامات خصمانه آمریکا علیه ملت ایران به روشنی دیده می شود. به راستی مهمترین و اصلی ترین عامل چالش در این رفتار و عملکرد دولت آمریکا و سیاستمداران آن علیه ملت ایران چیست؟ چرا در هر مقطع تاریخی که ملت ایران خواسته است، گامی در جهت استقلال، آزادی و امنیت ملی کشور خود بر دارد با واکنش خصمانه و منفی آمریکا روبرو شده است. ریشه و اساس خواسته ملت ایران که همان استقلال، آزادی و امنیت ملی کشور خود می باشد از کجا نشات می گیرد؟ چرا آمریکاییها معتقدند ایدئولوژیهای ملت ایران در تضاد با منافع آنها قرار دارد و وضعیتی بوجود می آورد که هیچ راهی برای همکاری دو طرف باقی نمی گذارد؟
در پاسخ به تمام این سوالات، میتوان از اسلام و جهان بینی اسلامی نام برد که تا قبل از انقلاب ۵۷، به عنوان ایدئولوژی در ذهن مردم و ریشه اصلی افکار، و عملکرد آنها بدون پشتوانه دولتی، و بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران که جهان بینی اسلامی خود پایه و اساس این انقلاب را تشکیل داده است با پشتوانه نظام و دولت نام برد.
این جهان بینی اسلامی است که بر خلاف ایدئولوژیهای مادی از نظر جهان بینی فلسفی یک نظام کامل و چند بعدی می باشد که به ملت ها یاد می دهد در طول تاریخ با تمام اشکال ستم و استمعار مبارزه کند. و کشته شدن در این راه را شهادت و از بالاترین درجات معنویت و سعادت در آخرت می داند.
بنابراین ایدیولوژی اسلامی در تعارض ماهوی با ایدئولوژیهای مادی گرای غربی به خصوص ایلات متحده آمریکا که در راس آن قرار دارد می باشد. در همین جا لازم می داند به یک سوال مهم و اساسی که در بین اندیشمندان و نظریه پردازان بزرگ داخلی و حتی خارجی وجود دارد و آن تاکتیکی یا رهبردی بودن تقابل انقلاب اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا می باشد، پاسخ داده شود.
همانطور که در بالا گفته شد، ملت بزرگ ایران جهان بینی و ایدئولوژی خود را از اسلام گرفته اند. لذا بر همین مبنا، خواستار استقلال، آزادی و امنیت ملی کشور خود و کشورهای دیگر می باشند. و این تضاد ارزشی با استراتژی اصلی آمریکا در منطقه و جهان دارد و باعث چالش اساسی بین آمریکا و ایران شده است. بنابراین آمریکا سعی می کند با تاکتیک ها و سیاست های مختلف در طول تاریخ به تقابل و مواجهه با این ایدئولوژی اسلامی عمل کند.
در طول تاریخ ایالات متحده آمریکا تلاش وافری برای کنترل و محدود کردن ملت ایران و سیاست های منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی، و همچنین تغییر حکومت در ایران کرده است. اما همواره از رویارویی مستقیم در حوزه نظامی با توجه به تجربه های قبلی، و واقف بودن بر بی نتیجه و پرهیزینه بودن آن، اجتناب کرده است.
در پایان با ذکر چند تا از مهمترین اقدامات خصمانه ایالات متحد آمریکا بر علیه ملت بزرگ ایران و انقلاب اسلامی در طول تاریخ، یادآوری و تاکید می شود که ایدئولوژی اسلامی مردم ایران تنها عامل تقابل و رویارویی ایالات متحده آمریکا، قبل و بعد از انقلاب اسلامی با کشور عزیزمان می باشد. و این خصومت و دشمنی تا زمانیکه ملت ایران بر پایه اعتقادات و جهان بینی اسلامی خود ایستاده است ادامه خواهد داشت.

۱- کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، در مبارزه علیه ملی شدن صنعت نفت و دولت مصدق، حمایت و تحکیم پایه های حکومت استبدادی شاه
۲- تصویب قانون تحمیلی کاپیتولاسیون و تحقیر ملت بزرگ ایران
۳- توقیف کلیه دارایی های ایران در بانک های آمریکایی و شعبه های خارجی، و تحریم خرید نفت از ایران
۴- کودتای نوژه و حمله نظامی به طبس
۵- پشتیبانی مالی، نظامی، و تحریک صدام به جنگ علیه ایران
۶- برخورد نظامی مستقیم در خلیج فارس در زمان جنگ ایران و عراق، و انهدام هواپیمای مسافربری پرواز شماره ۶۵۵ ایران ایر بر فراز آسمان خلیج فارس
۷- حمایت از اپوزیسیون جمهوری اسلامی ایران
۸- حمایت رسمی و علنی از فتنه گران و آشوبگران خیابانی
۹- فضا سازی سیاسی و تبلیغات علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و متحد شدن با دشمنان منطقه ایی و بین المللی ایران
۱۰- ممنوعیت ورود ایرانیان به خاک آمریکا

سید هادی حسینی
مدیر مسئول سایت صدای جهان


جدیدترین خبرها
بالا