پنج شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ | Thursday 24 January 2019
بروز رسانی شده: چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۱
کد خبر: 58442
تعداد نظرات: ۰

خبرگزاری الفرات عراق لحظاتی پیش نتایج نهایی انتخاباتی عراق را اعلام کرد که بر اساس آن جریان سائرون وابسته به مقتدا صدر با کسب ۵۴ کرسی و با فاصله اندک و با اختلاف دو کرسی با فهرست العبادی در صدر قرار گرفت.

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۱

الفرات منتشر کرد؛ نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق/ صدر اول شد؛ نصر و فتح دوم و سوم

خبرگزاری الفرات عراق لحظاتی پیش نتایج نهایی انتخابات عراق را اعلام کرد. بر اساس گزارش الفرات ، فهرست سائرون ۵۴ کرسی، فهرست النصر ۵۲ کرسی، فهرست الفتح ۴۹ کرسی، فهرست القانون ۲۵ کرسی، فهرست الحکمه ۲۲ کرسی در پارلمان عراق را به دست آوردند.

هنوز نتایج رسمی نهایی انتخابات عراق از سوی کمیسیون عالی انتخابات این کشور اعلام نشده است.

انتخابات پارلمانی عراق روز شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه برگزار شد و نتایج اولیه آن در ۱۸ استان از سوی کمیسیون انتخابات در سه مرحله ( ابتدا در ۱۰ استان، ۶ استان در مرحله دوم و ۲ استاندر مرحله سوم) منتشر شده بود.

بر اساس این گزارش، فهرست “السائرون” وابسته به مقتدا صدر؛ رهبری جریان صدر با کسب ۵۴کرسی پارلمانی در صدر قرار گرفت.

ـ فهرست “النصر” وابسته به حیدر العبادی نخست وزیر عراق که پیش بینی‌ها از پیروزی وی در انتخابات حکایت داشت ، با کسب ۵۲ کرسی بعد از سائرون در مرتبه دوم قرار گرفت.

فهرست “الفتح” وابسته به هادی العامری رئیس سازمان بدر که نقشی تعیین کننده در شکست گروه تروریستی داعش در عراق داشته، با اخذ ۴۹ کرسی جایگاه سوم را به خود اختصاص داد.

فهرست “دولت قانون” به‌ریاست نوری المالکی معاون ریاست جمهوری و نخست وزیر سابق عراق و دبیرکل حزب الدعوه اسلامی ۲۵ کرسی را به خود اختصاص داد.

جریان “حکمت ملی” به‌ریاست عمار حکیم؛ رئیس سابق مجلس اعلای اسلامی عراق نیز ۲۲ کرسی پارلمانی را از آن خود کرد.

ائتلاف الوطنیه؛ ائتلاف سنی به‌رهبری ایاد علاوی نخست وزیر اسبق و معاون رئیس جمهور فعلی عراق نیز که خواستار لغو انتخابات شده بود، ۲۱ کرسی کسب کرد و بعد از فهرست حکمت قرار گرفت.

بر اساس گزارش الفرات، همچنین حزب دموکرات کردستان به‌رهبری مسعود بارزانی ۲۴ کرسی، حزب اتحاد اسلامی کردستان ۱۵ کرسی، فهرست القرار به‌رهبری “اسامه النجیفی” معاون رئیس جمهور عراق ۱۵ کرسی را از آن خود کردند.‎

فهرست “الجماهیر الوطنیه” ۷ کرسی، فهرست التغییر ۵ کرسی، فهرست “الجیل الجدید” (نسل جدید) به ریاست “شاسوار عبدالواحد” بازرگان کُرد، ۴ کرسی، فهرست “الانبار هویتنا” ۵ کرسی و فهرست “نینوا هویتنا” ۳ کرسی پارلمان را کسب کردند.

‎”بیارق الخیر” ۲ کرسی، “الحزب المدنی” ۱ کرسی، ائتلاف دموکراتیک ۱ کرسی و “صلاح الدین هویتنا” نیز یک کرسی پارلمان عراق را از آن خود کردند.

مسئولان کمیساریای انتخابات میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی اخیر را، ‌۴۴٫۵۲ درصد اعلام کردند. بر اساس این گزارش، در انتخابات اخیر ۱۰ میلیون و ۸۴۸ هزار نفر مشارکت کردند، این در حالی است که واجدان شرایط رأی‌دادن در عراق، ۲۴ میلیون نفر اعلام شده بود./تسنیم


جدیدترین خبرها
بالا