دوشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۸ | Monday 26 August 2019
بروز رسانی شده: سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
کد خبر: 90760
تعداد نظرات: ۰
تفکر درست و انتخاب صحیح

ما چطور می توانیم باور کنیم در جهانیکه تنها انسان را محور اصلی می داند و پایه تفکر خود را از اومانیسم می گیرد، ارزش و اعتبار انسان را تا جایی پایین می آورد که به عنوان کالا در پشت ویترین مغازه به فروش می رساند، و با راه انداختن جنگ های مستقیم و نیابتی موجب کشته و آواره شدن میلیون ها انسان بیگناه در سرتاسر جهان می شود.

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱

سید هادی حسینی؛ جنگ ایدئولوژی ها

امروزه شاهد انواع ایدئولوژی ها در نظام بین الملل و کشورهای جهان هستیم، که خود را در بین افکار عمومی جوامع و بنیان خط فکری سیاستمداران، نخبگان، اندیشمندان و متخصصین نشان می دهند.
حامیان و پیروان هر ایدئولوژی سعی دارند تفکرات، رو یکردها و برنامه های خود را به عنوان بهترین ایدئولوژی تبلیغ و در بعضی موارد تحمیل کنند. از لیبرالیسم، مارکسیسم، سوسیالیسم و مشتقات آن ها گرفته تا مبلغین و حمایت کنندگان تئوری های افراطی مذهبی مثل گروه های تکفیری القاعده، النصره، داعش، طالبان و ………. .
ما می خواهیم در اینجا به دو مورد از ایدیولوژی هایی که امروزه بیشترین داعیه ی پیشرو بودن و کامل بودن را دارند، و اغلب جنگ های مستقیم و نیابتی که باعث کشته و آواره شدن میلیون ها انسان بیگناه (الخصوص زنان و کودکان)در سطح جهان و به خصوص در کشورهای غرب آسیا( خاورمیانه) شده اند، بپردازیم که یکی با شعار انسان محوری و آزادی مطلق سعی در جلب افکار عمومی جهان دارد(لیبرالیسم)، و دیگری با وعده رساندن هر چه زودتر انسان ها و پیروان آن ها به بهشتی که وعده می دهند( تئوری های افراطی مذهبی).
وقتی به واکاوی و اصول پایه ایی چنین ایدئولوژی هایی پرداخته می شود، نتیجه خلاف آن چیزی است که حامیان و طرفداران این ایدئولوژی ها وعده آن را به پیروان خود می دهند.
ما چطور می توانیم باور کنیم در جهانیکه تنها انسان را محور اصلی می داند و پایه تفکر خود را از اومانیسم می گیرد، ارزش و اعتبار انسان را تا جایی پایین آورد که به عنوان کالا در پشت ویترین مغازه به فروش می رساند، و با راه انداختن جنگ های مستقیم و نیابتی موجب کشته و آواره شدن میلیون ها انسان بیگناه در سرتاسر جهان می شود.
آیا این چیزی جزء نظام سرمایه داری و امپریالیسم جهانی می باشد که پایان تاریخ و پایان ایدئولوژی هار را تعریف و تبلیغ می کند، و مبنای تفکر آن را نیز ماتریالیست و اومانیسم جهانی تشکیل می دهد.
لذا ما بر خلاف ایدئولوژی لیبرالیسمی که فقط به بعد مادی گرای انسانی توجه می کند و برای رسیدن به سرمایه و ثروت دست به هر جرم و جنایتی می زند، معتقدیم برای هر چیز یا مساله ای، یک حقیقت واحد وجود دارد و حقیقت واقعی وجود خداست. لذا اگر موفق به شناخت آن نمی شویم دو دلیل وجود دارد، نیاز به آگاهی و شناخت بیشتری نسبت به آن مساله داریم، خواسته ایم با حواس پنج گانه و مادی گرای خود به شناخت مساله بپردازیم.
در مورد تئوری های افراطی مذهبی نیز فقط به همین نکته بسنده می کنیم که بوجود آورندگان این تفکرات تکفیری، و حمایت کنندگان آن ها، را میتوان در بین رهبران و کشورهای طرفدار نظام سرمایه داری و همچنین حاکمان کشورهای متحجر و تندروی منطقه پیدا کرد.
حال ما قضاوت را در اختیار مردم و افکار عمومی جامعه بین الملل می گذاریم که می توانند با توانایی خود، متوجه شوند که واقع بینی بر سیاست های جهانی حاکم نبوده است، و پیمان ها هرگز نمی توانند به تنهایی مانع از شروع جنگ ها شوند. لذا می بایست با شناخت و آگاهی بیشتر دست به انتخاب زده، و ایدئولوژی را برای خود برگزینند که سرنوشت و آینده خود را در دست گرفته، باعث رشد و پیشرفت واقعی آن ها شده، و کرامت انسانی را همیشه در سرلوحه افکار، کردار و بیان خود داشته ، و بدنبال جهانی در صلح و آرامش باشد.
سید هادی حسینی


جدیدترین خبرها
بالا