دوشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۸ | Monday 26 August 2019
بروز رسانی شده: یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۳
کد خبر: 95850
تعداد نظرات: ۰

وزیر امورخارجه توضیحاتی درباره اظهاراتش درباره پولشویی ارائه کرده است.

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۳

توضیحات جدید ظریف درباره پولشویی

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه به‌ تازگی در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که “در ایران خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند و آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می‌دهند، حتماً آن‌ قدر توان مالی دارند که ده‌ها یا صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی در کشور، علیه قوانین ضدپولشویی ایجاد کنند”.

این ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده در کشور، طی روزهای گذشته با واکنش‌های زیادی از جمله انتقادات نمایندگان شاخص مجلس شورای اسلامی، کارشناسان سیاسی مواجه شد و جمعی از آنها خواستار ارائه مستندات از جانب وی شدند.

شماری از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، خواستار احضار وزیر امور خارجه به کمیسیون امنیت ملی مجلس شدند تا درباره اظهاراتش به اعضای کمیسیون توضیحاتی را ارائه کند. اخیراً نیز جمعی از نمایندگان با تدوین طرحی درخواست کردند وزیر امورخارجه با حضور در کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس در این زمینه توضیحاتی ارائه کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه که عصر امروز (یکشنبه، ۱۱ آذر) در نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای پاسخ به سؤالات اعضای این کمیسیون حاضر شده بود پس از حضور در این جلسه در جمع خبرنگاران، گفت: سؤالات نمایندگان ملت در این کمیسیون بسیار گسترده بود، به‌طوری که از فعالیت وزارت خارجه در حوزه‌های اقتصادی تا روابط با همسایگان و تعیین سفرا را شامل می‌شد.

وی افزود: سؤالات نمایندگان ملت بسیار مفید بود. تعدادی از سؤالات در خصوص پولشویی بود و بنده اعلام کردم که حرف‌هایم در این خصوص کاملاً واضح است و برخی از حرف‌هایی که در صبحت‌هایم وجود نداشت، از سوی برخی افراد دیگر مطرح شده است.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: بنده به عنوان فردی که همواره از نظام جمهوری دفاع کردم و همه جا واقعیت‌ها را گفته‌ام، اعلام می‌کنم که این واقعیت که پولشویی در ایران به مانند همه کشورها وجود دارد، به معنای همراهی ما نیست، مهم آن است که با پولشویی، برخورد لازم صورت گیرد.

ظریف تصریح کرد: پولشویی از سوی گروه‌های مواد مخدری و فسادهای موجود در کشور صورت می‌گیرد، ضمن اینکه افرادی که فرار مالیاتی دارند هم در مسیر پولشویی فعال هستند؛ آنچه مهم است این است که با تصویب لوایحی که توسط دولت به مجلس شورای اسلامی داده شده است، بتوانیم جلوی رخنه این کار را بگیریم.

وزیر امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: البته گروه‌هایی ممکن است منافعی داشته باشند و به دنبال فضاسازی علیه این کار باشند.تسنیم


جدیدترین خبرها
بالا