دوشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۸ | Monday 26 August 2019
بروز رسانی شده: دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۵
کد خبر: 95918
تعداد نظرات: ۰

تازه‌ترین تحقیقات صورت گرفته توسط نشریه گاردین نشانگر ابعاد گسترده و بی‌سابقه تبعیض نژادی در انگلیس علیه اقلیت‌های قومی به‌ویژه نژادهای آسیایی و افراد رنگین‌پوست است.

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۵

گاردین از ابعاد گسترده تبعیض نژادی در انگلیس پرده برداشت

گاردین نوشت: تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که اقلیت‌های قومی ساکن انگلیس در مقایسه با افراد بومی این کشور با رفتارهای تبعیض‌آمیز بیشتری روبه رو هستند.
به ‌طور مثال، این تحقیقات حاکی است که ۴۳ درصد اقلیت‌های قومی طی پنج سال گذشته در محیط کار نادیده گرفته‌ شده‌اند؛ این در حالی است که تنها ۱۸ درصد سفیدپوستان چنین مساله ای را تجربه کرده‌اند.
بر اساس این گزارش ، نتایج تحقیقات صورت گرفته که بر پایه داده‌های یکهزار اقلیت قومی ساکن انگلیس به‌ دست‌ آمده همچنین نشان می‌دهد که این افراد، سه برابر بیشتر از سفیدپوستان از ورود به رستوران و یا باشگاه‌های این کشور منع شده و دوسوم آن‌ها معتقدند که انگلیس مشکل نژادپرستی دارد.
این تحقیقات حاکی است که اقلیت‌های قومی به دلیل رنگ پوست و وابستگی‌های فرهنگی با پیش قضاوتی‌های منفی در جامعه روبرو هستند.
این نخستین گزارش تحقیقاتی درباره ابعاد «تبعیض نژادی پنهان» در انگلیس به شمار می‌رود که در آمارهای رسمی نژادپرستی منعکس نشده است. بر اساس این تحقیقات، معضل تبعیض نژادی روی زندگی ۸٫۵ میلیون انگلیسی از اقلیت‌های قومی تأثیر منفی گذاشته است.
این گزارش به‌طور مثال آورده است، ۳۸ درصد اقلیت‌های قومی گفته‌اند که طی پنج سال گذشته به‌ اشتباه به دزدی از فروشگاه متهم شده که از این میزان مردان سیاه‌پوست و زنان بیشتر در مظان اتهام بوده‌اند.
اقلیت‌های قومی همچنین دو برابر بیشتر از افراد سفیدپوست مورد توهین و اذیت و آزار قرار گرفته و ۵۳ درصد آن‌ها معتقدند که به دلیل رنگ مو، نوع لباس و ظاهرشان با رفتارهای تبعیض‌آمیز روبه رو شده‌اند.
نهادهای حقوق بشری و برخی نمایندگان مجلس انگلیس این گزارش را ناامیدکننده و برخلاف ارزش‌های این کشور خوانده‌اند.
‘دیوید لمی’ نماینده مجلس انگلیس از منطقه توتنهام لندن، گفته است: جای تاسف دارد که پیش قضاوتی بر زندگی سیاه‌پوستان و اقلیت‌های قومی سنگینی می‌کند. رفتارهای کلیشه‌ای و پیش قضاوتی معضلی است که در اثر آن افراد احساس سردرگمی و سرافکندگی می کنند.
گاردین افزود: ۷۵ درصد اقلیت‌های قومی احساس می‌کنند که بایستی به دلیل وابستگی‌های قومی بیشتر از سفیدپوستان کار کنند و ۴۰ درصد معتقدند که درآمد کمتری کسب کرده و از آینده شغلی مطلوبی برخوردار نیستند.
معضل تبعیض نژادی در انگلیس تا حدی است که برخی اقلیت‌های قومی می‌گویند، اغلب با کارمندان رستوران و فروشگاه اشتباه گرفته‌ شده و مجبور به تغییر ظاهر و صدای خود شده‌اند.
این گزارش یک سال پس ‌از آن منتشر می‌شود که تحقیقات دولت محافظه‌کار انگلیس نیز مؤید نابرابری سطح زندگی اقلیت‌های قومی در قیاس با سفیدپوستان است.
«ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس وعده داده بود که با این معضل مقابله کرده و در این رابطه راهبردهایی را همچون ضرورت افشای حقوق اقلیت‌های قومی در این کشور معرفی کرده بود.
یک سخنگوی دولت انگلیس نیز در واکنش به این گزارش اظهار داشت که دولت به تعهد خود برای تغییر فضای نابرابری در جامعه متعهد است.
با این‌حال نتایج تحقیقات گاردین مبنی بر شکاف اجتماعی میان اقلیت‌های قومی و سفیدپوستان مهر تائیدی بر نگرانی کارشناسانی است که معتقدند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به ترویج تبعیض نژادی، به‌ویژه گسترش اسلام هراسی در این کشور دامن زده است.ایرنا


جدیدترین خبرها
بالا